czwartek, 1 października 2020

Lubelskie- trzeba umieć w nie-asfalty

Ponieważ pogoda nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz ( w naszym domu toczy się odwieczny spór czy chodzimy na dwór czy na pole, więc muszę używać zwrotów neutralnych) pomyślałam, że napiszę o kolejnej rowerowej wyprawie. Tym razem rodzinne szosowanie w województwie lubelskim.

Symbol tegorocznych wakacji na Lubelszczyźnie

Plan na wakacje był inny, bo mieliśmy pojechać na Bornholm, ale że rok 2020 ma w dupie wszystkie moje plany, to i ten nie wypalił. Od 10 lat Mateusz obiecywał nam , że pojedziemy do Urszulina, zobaczyć jak węgiel się kopie (bo umówmy się szybu to my na oczy, nigdy nie widzieliśmy 😛), zatem w te wakacje była najlepsza okazja żeby tę obietnicę zrealizować.

Nasi tu byli...

Chłopców tylko wizja złapania epickiego Pocemona przekonała do wycieczki pod szyb kopalni.

Spakowaliśmy dzieci i rowery i ruszyliśmy na wschód. Nie byłabym sobą gdybym nie miała przygotowanych wszystkich informacji dotyczących regionu, całego programu obowiązkowego i kilku punktów dodatkowych na wyjazd. Trasy wytyczałam po drogach lokalnych, jak najdalej od ruchliwych "przelotówek" między dużymi miastami. 

Poruszanie się w okolicy Urszulina to był szosowy raj i piekło jednocześnie. Od dróg gładkich jak stół, przez uciekający przed nami asfalt, po piach w którym grzęzły koła.  Część oficjalnie przejezdnych dróg okazała się być szutrem lub piachem wątpliwej jakości. Były to raz dłuższe a raz krótsze odcinki, jednak dały nam popalić. 

Były lepsze asfalty...
I gorsze...
Czasem też ich nie było wcale...
Czasem nawet bardziej niż wcale
Było też tak, że wszystko zarosło trawą...
Albo został tylko piach...
Wtedy docenialiśmy asfalt każdej jakości...

Można też było jeździć po bardziej ruchliwych drogach...
Można było trafić też na ścieżkę rowerową...

Każdemu kto wybiera się w te okolice i chce mieć nieograniczone możliwości w planowaniu przejazdów proponuję szersze opony i nieco mniej barów w dętce.  Resztę wynagrodzą okoliczności przyrody i dystans jaki można pokonać po płaskich terenach Gminy Urszulin i Poleskiego Parku Narodowego.

Wieczorne kąpiele w jeziorze


Koniecznym punktem programu jest zwiedzanie ścieżek dydaktycznych PPN i wielka nadzieja na spotkanie z łosiem. Dla miłośników rowerków wodnych Lubelskie przygotowało dość sporą ilość jezior. Jeśli ktoś poszukuje doznań kulinarnych też nie będzie rozczarowany. Dla każdego coś się znajdzie.


Ścieżki dydaktyczne- punkt obowiązkowy




Fioletiś spisał się na medal






Najbardziej polecam tę okolicę dla rodziców z dziećmi, którzy chcą wprowadzić swoje pociechy w tajniki jazdy po drogach publicznych. Natężenie ruchu nie jest zbyt duże i największy "plus dodatni" jest płasko. To doskonała okazja do przećwiczenia znajomości przepisów, znaków i oswojenia dzieci z dbaniem o własne bezpieczeństwo na drodze. 

Żeby skorzystać turystycznie z Lubelszczyzny trzeba poświęcić trochę czasu na czytanie o atrakcjach, historii, przeglądać mapy i dowiedzieć się co gdzie i jak. Bez tego można poczuć się mocno rozczarowanym, bo jest to region, który nie podaje na tacy wszystkiego co ma, za to odkrywanie "skarbów" przynosi wiele radości i satysfakcji.

Nie należy żyć przeszłością, ale należy o niej pamiętać.


Okoliczności przyrody sprzyjają relaksowi i ładowaniu pozytywnej energii


Grodzisko i cmentarz w Andrzejowie-
najtrudniej zdobyta "atrakcja" w okolicy


Kurhan Szwedzka Mogiła-
co szweda nie widziała 😊

Jedyny czynny sklep na niedzielnej wyprawie.



Oczywiście krzyże przydrożne i kapliczki muszą się tutaj pojawić
Pierwszy raz w życiu widziałam kwitnącą grykę.
Już wiem dlaczego Mickiewicz się nią zachwycał.


Stylowe drogowskazy

Wycieczkę do Lublina potraktowaliśmy jako przerwę w jeżdżeniu. Więc można powiedzieć, że bardzo pobieżnie przelecieliśmy przez miasto. Nie będę o tym pisać, bo wiem, że muszę tam wrócić i trochę bardziej zgłębić temat. Jednak nie mogę pominąć jednego- jadłam tam najlepsze flaki EVER!!! w Pubie św Michała i każdego miłośnika tej zacnej potrawy zachęcam do spróbowania flaków po lubelsku w tym lokalu.

Pub św Michała 👆

Cebularza w cebularzu też zjedliśmy

Do lublina muszę wrócić- czuje , że jestem mu to winna

Włodawa Miasto Trzech Kultur
skradło moje serce


Ławeczka z widokiem na Białoruś.
Chłopcy mnie zaskoczyli znajomością sytuacji mieszkańców Białorusi i wiedzą o zamieszkach w stolicy.

Te wakacje pokazały mi, że niedługo nie będę miała czego szukać w moim męskim świecie, bo chłopcy jeżdżą już po 70km dziennie. I wiem, że to moje ostatnie podrygi jako kierownika wyprawy i przewodnika stada, i że trzeba powoli przesunąć się w cień. Jednak póki co... jeszcze walczę i nie poddaję się... Szykuję następny wyjazd... Gdzie i kiedy? Zobaczycie. Przecież nie potrafię zachować tego tylko dla siebie 😉.


Nie pozbędziecie się mnie tak łatwo!!!
Polecam:

Hotel przyjazny rowerzystom
Aplikację mobilną "Urszulin, po pracy Polesie" - znajdziecie tam mapki, trasy i informacje o atrakcjach turystycznych w okolicy.
Nocleg- Hotel Drob- miejsce przyjazne rowerzystom
Jedzenie- 
Restauracja w Hotelu Drob - Urszulin
Sosnowicki Gościniec - Sosnowica
Pub św Michała - Lublin
Atmosfera Caffe - Włodawa

piątek, 18 września 2020

Elbląg rowery oni i ja

-Gdzie jedziesz na urlop? Pewnego dnia pada takie pytanie w moim kierunku.

-Do Elbląga :) - odpowiadam.

-Gdzie?

-Na Żuławy, do Elbląga

-Normalni ludzie jeżdżą do Grecji, na Maltę albo Kanary. A TY??? Skąd ty bierzesz te pomysły?

Żuławski dom podcieniowy

Z Elblągiem to akurat było tak... Kiedyś , dawno temu dostałam od Bożeny-mamy Grażyny wiadomość z linkiem do artykułu o Żuławach. Gdy zobaczyłam domy podcieniowe i cmentarze mennonickie, zakochałam się. W tajemnicy Wam powiem, że mam korbę na punkcie cmentarzy😊. 

Ponieważ co roku staram się spędzić czas sama z chłopcami, to i w tym szalonym 2020 roku postanowiliśmy podtrzymać naszą tradycję i wyjechać we trójkę.

Hotel Młyn w Elblągu
Nasza baza wypadowa

Chłopcy chcieli rozpocząć własną przygodę z rowerami szosowymi, więc przygotowałam trasy i pojechaliśmy na Żuławy. Żeby wyjazd był udany i nie skończył się tragicznie z rysą na psychice mojej lub dzieci, musimy trzymać się zasad:

1. Trzymamy się planu

Nie ma miejsca na improwizację. Trasa musi być z góry ustalona, przebieg, długość, podjazdy, zjazdy, przystanki, zasięg do sklepu i ciekawe atrakcyjne, miejsca postoju. Jakiekolwiek odstępstwa lub próby manipulacji danymi kończą się buntem załogi. 

Plany na wyjazd

2. Zawsze ale to zawsze zabierz coś słodkiego do zjedzenia, bo zjedzą Ciebie

Ewentualnie lody na trasie,
mogą uratować przed zjedzeniem organizatora

3. Po wycieczce trzeba dobrze zjeść

Muszę powiedzieć że Elbląg i Żuławy nas nie zawiodły. Nie było tam "złego jedzenia". Próbowaliśmy różnych regionalnych potraw i kubki smakowe oszalały nam ze szczęścia. Zupa Klopsowa w Małym Holendrze to mój faworyt tego wyjazdu


Kostek podołał wyzwaniu. Olek jeszcze musi potrenować.

Dokładna analiza menu w Małym Holendrze

4. Musi być dzień przerwy w jeżdżeniu na rowerze!!! 

Tym razem to mnie uratował taki dzień przerwy, bo upadając z roweru (podczas pierwszej wycieczki, kilkaset metrów od hotelu😏) skręciłam prawą kostkę. A w dniu odpoczynku, zwiedzaliśmy wszystko podjeżdżając autem jak najbliżej. Do tego uzdrawiająca moc i temperatura wody w Bałtyku zmniejszyła obrzęk i pozwoliła na dalsze przemieszczanie się.

Opis jest zbędny

Jak Wisła wpada do morza?


Trasy jakie opracowałam oczywiście dotyczyły głównych atrakcji regionu. Domy podcieniowe, cmentarze menonnickie, Kanał Elbląski czy Zalew Wiślany to tzw "must see" tej okolicy. Do tego ogromna ilość żurawi, kormoranów , bocianów i czapli jaka nam towarzyszyła w trasie i te okoliczności przyrody z odnogami Wisły przeplatającej drogę...Dla mnie ten region i miejsca do których dotarłam są zachwycające i utwierdzają mnie w przekonaniu, że Polska to piękny kraj i nie dam złego słowa o niej powiedzieć. 

Większość tras starałam się prowadzić takimi drogami

Wierzby rosnące wzdłuż kanałów- piękne


Most pontonowy w Nowakowie

Nieczynna stacja Suchacz Zamek

Plaża nad Zalewem Wiślanym w Suchaczu

Green Velo nad zalewem - odcinek pokryty betonowymi płytami.
To nie jest marzenie każdego kolarza.
Pałac w Kadynach

Klasztor Franciszkanów w Kadynach
W kaplicy należy odszukać obraz z Matki Boskiej zrobiony z muszelek

Cmentarz mennonicki

Wiatrak holenderski w Palczewie

Razem z początkami na szoskach , chłopcy zaliczyli przejazd z rowerami PKP
O tym dniu będzie osobny wpis na blogu :)


Kanał Elbląski



Zabytkowy dom- dawniej restauracja

Depresja na pożegnanie 

Byłam tam sama z chłopcami i przerażała mnie wizja ruchu samochodów i naszego po drogach, do tego skręcanie w lewo i podjazdy ( bo tam nie jest płasko!!!!) . Muszę jednak powiedzieć, że nie spotkało nas nic nieprzyjemnego ze strony kierowców z regionu, jeśli ktoś wyprzedzał nieprawidłowo to był to obcy turysta😠, który pewnie baaardzo się spieszył. Oczywiście , że musiałam mieć oczy dookoła głowy, ale kierowcy z lokalnymi rejestracjami byli bardzo wyrozumiali i nie utrudniali nam przejazdu. Brawa dla nich. 

Przejazd wzdłuż Nogatu
Jak zawsze, żeby nie przedłużać, ograniczając liczbę znaków i zdjęć starałam się nakreślić temat Żuław i skierować Wasz wzrok w ten region. 

Jedźcie na Żuławy zanim inni się dowiedzą, że jest tam tak ładnie i zacznie być tłoczno i głośno.


Polecam (artykuł niesponsorowany😇)

Nocleg- Hotel Młyn Elbląg- basen, przemiła obsługa, pyszne jedzenie. 

Jedzenie- Restauracja w Hotelu Młyn, Stara Karczma, Studnia Smaków i oczywiście Mały Holender.

P.S.

Ponieważ wyprawa na Kanał Elbląski dostarczyła nam wielu emocji postanowiłam ją opisać szczegółowo w osobnym poście. Zatem to nie koniec opowieści o Żuławach😅